Gurubumuzun kurucusu Mehmet Fahrettin Üretmen (1913-1980), 1930 tarihinde İzmir'de ticaret hayatına atılmıştır. 2. Dünya harbinin sona erdiği yıllarda, İstanbul'da Kırtasiye ve Nalburiye alanlarında faaliyet göstermiştir.

Mehmet Üretmen, Balat'ta birkaç çivi makinası ile kurduğu imalathaneyi geliştirerek 1947 yılında, Topçular Kışla caddesi'nde her türlü tel mamülleri üreten bir fabrika haline getirmiştir. 1946 tarihli Ticaret Sicil Tasdiknamemizi görmek için tıklayınız.

Bir süre sonra üretim kolları arasına inşaat demiri üretimi de dahil edilmiş, fabrika uzun yıllar Horozlu alameti farikası altında ürettiği mamüller ile hizmet vermiştir. 1965 yılında, aynı sahada entegre üretim gerçekleştirmek ve kütük üretmek üzere Arkçelik Ltd.Şti. kurulmuştur.

1966 yılında, kurucuları arasında grubumuzun da bulunduğu Süperateş Ateşe Mukavim Malzeme Sanayii A.Ş. refrakter sanayi alanında faaliyetine başlamıştır. Ayazağa Köy Yolu üzerinde bulunan fabrikamız Türkiye'de kurulu 5 tesisten biri olup halen üretimi ve ihracatı ile hizmet vermektedir.

1969 yılında Avcılar'da kurulan Emaş Endüstriyel Metallurji San. Ve Tic. A.Ş. yaklaşık 30 yıl boyunca çelik ve sfero döküm parça üretimi ile Otomotiv, Çimento, Kimya, Demir-Çelik ve genel makina imalat sanayiine hizmet etmiştir.

90'lı yılların başında yeniden yapılanmaya giden grubumuz faaliyetlerini refrakter alanında yoğunlaştırarak diğer faaliyet alanlarından çıkmıştır.

1993 yılında Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'nde Gamma-Pak Sterilizasyon A.Ş. kurulmuştur. Grubumuza ait olan bu firma, Türkiye'nin ilk ve tek özel Gamma Sterilizasyon tesisi olarak 1994 yılının temmuz ayında faaliyete geçmiştir. Türkiye'de büyük bir boşluğu dolduran tesisimiz tıbbi malzeme ve cihazları ile ilaç ve kozmetik ürünlerinin sterilizasyonu, gıda ve ambalaj malzemesi ışınlaması, plastiklerde yapı değişikliği (çapraz bağlama) alanlarında hizmet vermektedir.

1998 yılında, şirketimizin Topçular Kışla caddesinde bulunan arazileri üzerinde 810 bağımsız bölümden meydana gelen Üretmen-Apek İş Merkezi tesis edilmiştir.

 


ÜRETSAN
1998 yılında, şirketimizin Topçular Kışla caddesinde bulunan arazileri üzerinde...
» devamı

SÜPERATEŞ
Ortadoğu ve Balkanları nen büyük refrakter malzeme üreticilerinden biri olan...
» devamı

GAMMAPAK
Gamma-Pak Işınlama Tesisi, Gamma-Pak Sterilizayon Sanayi Ticaret A.Ş. ...
» devamı

EMAŞ
1969 yılında kurulmuş olan Emaş, üstün kaliteli üretimi ve ciddi hizmet anlayışı...
» devamı